Makarna & Pasta

Hakkında

Makarna, irmik veya una yumurta karıştırılarak hazırlanmış türlü biçimlerdeki kuru hamur ve bu hamurdan yapılan yemektir. Makarna üretimi için buğday irmik haline getirilir, suyla karıştırılır ve şekil verilir. Makarna üretiminde kullanılan durum buğdayı, ekmeklik buğdaydan çok farklıdır. Protein ve B vitamini oranı daha yüksektir. Makarna kompleks karbonhidrat grubundan olduğu için metabolizmada çabucak parçalanarak hızlı bir şekilde enerjiye dönüşür. Makarnanın kolayca hazmedilen bir besin olmasının da nedeni budur.Türkiye'de ilk makarna üretimi sanayi olarak 1922 yılında başlamıştır. 1980'li yıllarda makarna fabrikalarının üretiminin artması ile dünyada makarna üreten ülkeler arasında 5. sıraya yerleşmiştir. Türkiye de üretim kapasitesinin yaklaşık %40’ı Gaziantep’te, %35'i Orta Anadolu Bölgesi'nde ve %25'i ise Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır. Makarna kalitesinin en önemli belirleyicisi yüksek ısı teknolojisidir. Türkiye'de de üretim bu teknoloji ile yapılmaktadır. Türkiye, İtalya'dan sonra dünyanın en çok makarna ihraç eden ülkesidir; ancak buna rağmen tüketim yetersiz düzeydedir. Tüketimdeki düşüklükten dolayı üretim de artış gösterememektedir. İtalya'da kişi başına yıllık 27-30; Yunanistan’da 8,5-9,5; Mısır’da 6,5-7,5; Portekiz’de 7-8 kilogram olan tüketim Türkiye'de 6 kilogram olarak tespit edilmiştir. (Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi)

İtalya da Makarna

Coğrafi konumu itibariyle Avrupa'nın harikulade bir yerinde olan Italya, uygun iklimi ile zeytinyağı için zeytin, şarap için üzüm, makarna ve ekmek için buday gibi doğal ürünleri, sebze çeşitlerini, balık ve dana eti, tavşan, kümes hayvan etleri gibi beyaz et türlerini sunar.Türklerin ana yemek olarak yediği makarna İtalyan mutfağında başlangıç olarak yenilir. Ravioli, tagliatelle, spagetti, penne, fettucine gibi hamur işlerinin dışında çorbalar ya da değişik pirinç yemekleri de ilk tabaklar arasında sunulan yemeklerdendir. En sevilen ve en çok kullanılan parmesan peyniri İtalya’nın kuzey bölgesinde Parma şehrinde hazırlanır. Çiğ inek sütünden yapılan bu peynir en çok makarnalarda ve salatalarda kullanılır.

Uzak Doğu da Makarna

Çin’de makarna çok yaygın bir yemektir ve çok çeşidi vardır. Çin’in kuzey bölgesi özellikle çok makarna tüketir, hamur işleri de genelde Çin’in kuzey bölgesinde bolca tüketilir. Çok çeşitte Çin makarnası vardır, Lanzhou eyaletine özgü “La mian”, Henan eyaletine özgü “Hui mian”, Xian şehrine özgü “Dao xiao mian” ve Pekin’e özgü “Zha jiang mian” bulunmaktadır. Bu makarnalar unlarına göre de değişir; pirinç unuyla yapılan makarnalar, buğday unuyla yapılan makarnalar, kara buğday unuyla yapılan makarnalar ve yeşil fasulye unuyla yapılan makarnalar vardır.Çin makarnası ile bizdeki makarna arasındaki en büyük farklardan birisi, Çinlilerin makarnalarına koydukları sosların sıvı olmasıdır. Çorba yer gibi yersiniz.

Sade Spagetti Makarna

1 paket spagetti makarna 5 litre su 1,5 yemek kaşığı tuz 2 yemek kaşığı margarin 1 yemek kaşığı sıvıyağ .Tencereye suyu koyun tuzuda atıp kaynamaya bırakın ve kaynayan suyun içine makarnayı atıp arzu ettiğiniz şekilde 8-9 dakika haşlayın ve pişen makarnanın suyunu süzün başka bir tencereye yağları koyun ve eritin eriyen yağın içine makarnayı atın ve 3-4 dakika pişirin dilersenin sıcak dilersenizde soğuk olarak servis edin afiyet olsun.

Ton Balıklı Makarna

350gr makarna 220gr konserve mısır 1 adet orta boy soğan 160gr ton balığı 6 sap ince kıyılmış maydanoz 6 adet küp doğranmış kornişon turşu Yarım limonun suyu 4 adet çeri domates 4 yemek kaşığı zeytinyağı 1 çay kaşığı tuz. İlk olarak makarnamızı haşlıyoruz. Ve haşladığımız makarnamızı salata kasesine alıp zeytinyağı ilave edip karıştırıyoruz. Sonra soğanları ve mısırları ilave edip yine karıştırıyoruz. Son olarak ton balığını ilave ediyoruz üzerine tuz ve limonu döküyoruz makarnamızı domates ile süsleyebiliriz.

Makarna Besin Değerleri

Makarna besin değerleri (100 gr pişmiş makarna için) Kalori: 94,5 Karbonhidrat: 20 Protein: 3.4 gr Yağ: 0.1-0.3 gr Kolesterol: 0 Lif: 1 gr (Kepekliyse daha fazla) Sodyum: 0.7 mg Demir: 0.5 mg Kalsiyum: 7 mg Fosfor: 54 mg Çinko: 0.5 mg Folik Asit: 12 mikrograma kadar B1 (Thiamin): 0.02 mg B2 (Riboflavin):0.04 mg B3 (Niasin): 0.04 mg.100 g. pişmemiş makarna için; Enerji 357 kcal Protein 11 g. Karbonhidrat 75 g. Yağ 1,4 g. Niasin 6,1 mg. Demir 3.1 mg. Tiamln (B1) 0,95 mg. Ribofain 0,4 mg. Folk asit 0,22 mg